درباره شهر اردل

  • شنبه, 24 آبان 1393
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط

اردل یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری ایران است. این شهر مرکز شهرستان اردل می‌باشد و در بخش مرکزی این شهرستان واقع شده‌است. در گذشته مرکز حکومت سردسیر بختیاری بوده وبه همین دلیل از اقوام مختلف بختیاری و شهرهای دیکر در زمان قاجار به اردل مهاجرت می‌کردنندو توسط حاکمان بختیاری قلعه‌ای با شکوه در اردل بنا کردند و برای اولین‌بار خوانین در زمان قاجار اقدام به احداث پارک با چشم انداز بسیار زیبا اقدام نمودنند که پارک توسط تیمور بختیار جهت ساخت قصر تخریب ودیگر مجال ساخت ان را نیافت و قلعه باشکوه اردل بر اثر زلزله تخریب گردید بر پایهٔ آمار سال ۱۳۸۵ جمعیت اردل بالغ بر ۹۰۰۰ نفر می‌باشد که به گویش بختیاری صحبت می‌کنند. همچنین این شهر دارای چشم‌اندازهای بسیار زیبایی و دیدنی بوده و آب و هوای آن در تابستان خنک و در زمستان سرد می‌باشد. برخی از مناطق دیدنی و گردشگری که در نزدیکی این شهر قرار دارند عبارتند از :۱- چشمه مولا در روستای آلیکوه ۲- چشمه سرداب رستم‌آباد ۳- چشمه سرخون ۴- چشمه شلیل ۵- دشت زیبای اردل که در بهار و تابستان بسیار سرسبز و با طراوت می‌باشد۶-چشمه‌های باغ رستم اردل از دیگر مناطق دیدنی می‌توان به پل تاریخی بهشت آباد در مسیر جاده باستانی دزپارت وتونل انتقال آب فاریاب اردل که با دست کنده شده است وهمچنین مقبره خوانین بختیاری وحمام قدیمی در اردل نام برد. وجود غارهائی غیرقابل دسترسی و سنگ چین شده دردل کوه وحاشیه رودخانه‌ها در اطراف اردل دلیل بر این است که این شهر از زمان غار نشینی محل سکونت انسان بوده است ونشان دهنده این است که اردل یک شهر باستانی است.

درهفدهم فروردين سال 1356 خورشيدي (1977 ميلادي)، زلزله‌اي به قدرت حدود 5 ريشتر اردل را به شهري نيمه ويرانه تبديل کرد و حدود 300 نفر از مردم آن جان باختند.بعد از اين زلزله معروف، بافت مسکوني شهر هم تغيير يافت و هم جابجا شد.

 

گذری كوتاه بر پيشينه تاريخي شهرستان اردل

 .... قديمي ترين آثار شناسايي شده در اين شهرستان مشتمل بر ابزارهاي سنگي از دوره پارينه سنگي جديد و دوره آغاز نوسنگي است كه در غارهاي باستاني منطقه به دست آمده كه مربوط به ده تا يازده هزار سال قبل تعلق دارند... آثار بدست آمده از محوطه باستانی این منطقه شامل ابزارهای سنگی ، استخوانی و سفالینه ها هستند.همچنين بر اساس تحقيقات باستانشناسي اين منطقه قسمتي از محدوده و سرحدادت ايالت انشان يا انزان ايلامي است(3500 سال قبل) و در2100 سال پيش بخشي از حكومت اليمايي نيز محسوب مي شد. در کاوشهای باستان شناسی که در سالهای 87 تا 89 در این شهرستان انجام شده است ، آثار ی از دوره ايلامي ، ، محوطه ها ، سفالینه های دوره ماد و هخامنشی ، آثار دوره اشکانی ، پل های مخروبه(پل لندی) و بردگوريها ،و دیگر آثار ی ازدوره ساساني ، عبور جاده باستانی دزپارت( بختياري، اتابكان ، لينچ) ، مسکوکات و... ديگر آثار بدست آمده  از دوره اسلامي(آل بويه ، اتابكان لر و...)  بقاع و یادمان های متبرک ، نشان ازقدمت سكونت انسان در دوره هاي مختلف تاريخي در اين منطقه دارد.اين شهرستان به علت پراكندكي جمعيتي و جغرافيايي از ريز مناطقي مانند ، ميانكوه ، مشايخ ، مسير دشتك ،روگر ، ديناران ، چهاربنيچه و... تشكيل شده  است.  

وجه تسمیه :

     اردل به فتح اول و ثالث از دير باز يكي ازمناطق مسكوني و ييلاقي طوايف بختياري است. بنا بر گفته عموم و بدون هيچ اختلاف نظري ، در قسمت شمال غربي شهر در محدوده ی مرغزار موسوم به سرمور دو محوطه با اسم مكان "اَردَل و بَردَر "وجو داشت. "ارت یا ارد" با حرف ل در متون کهن به معنای مکان کوهستانی و مقدس آمده است  که بعدها این لفظ به عنوان اسم مکان اطلاق گردید.... در خصوص وجه تسميه اردل اين كه با مراجعه به مستندات تاريخي مي بينيم  كه لفظ اَر ، اَرد ، اربهشت ، اردي بهشت آباد و در نهايت اردل بهشت آباد  همواره با هم بوده و همراهی این دو حرف، مبین  پيوستگي گستره جغرافياي اين دو مكان در ادوار گذشته و حتی هم اکنون می باشد. "اردل" به عنوان اسم مکان ، ترکیبی از "اَرد" و پسوند "ال" حرف جمع در زبان لریاست. هر چند در متون  تاریخی و کهن ایرانی "ارد" در مفهوم "مقدس" بکار رفته است. اما در رابطه با پیوند این واژه باستانی با "اردل" اظهار نظر بسی دشوار است. دکتر صدیقی باستانشناس در ترجمه کتیبه ایلامی شوتروک ناخونته  با ذکر محلهای متعدد بین آنزان (ایذه)  تا سرحدات اصفهان ، بعد از سرصحرا و دهدلی از مکانی به نام "آرادل" یا "اردال" ( سرزمین کوهستانی منسوب به عقاب ) را اردل می داند.برخی نیز آن را بر گرفته از اسامی مکان  الیمایی  و منسوب به شاهزاده الیمایی دانستند.  مرکز این شهرستان تاریخی در تمام نقشه های قدیمی (عثمانی ، صفوی ، قاجار و...) به شکل اردی ، اردا و اردل ثبت شده است.

*        *       *

    اردل به عنوان مركز شهرستان اردل  با 1850 متر ارتفاع از سطح دريا در قسمت غربي استان چهارمحال و بختياري از شمال به شهرستان كيار و فارسان و از شرق به شهرستان بروجن ، از غرب به لردگان و از غرب به شهرستان ايذه (خوزستان) منتهي مي شود.  محدوده ي عمومي اين شهرستان از دير باز به نام منطقه اردل و پشتكوه بختياري شهرت داشت. اردل هم به لحاظ قدمت و هم به لحاظ پيشينه تاريخي يكي از مناطق مهم استان و بختياري است.  اردل در طول جغرافيايي پنجاه درجه و پنجاه دقيقه شرقي و عرض سي و دو درجه شمالي قرار دارد. اردل در كوهپايه شمالي كوه سوخته و در كنار دشتي نسبتاً وسيع و حاصلخيز كه از سه طرف منتهي به بستر رودخانه هاي سبزكوه ، بازفت و بهشت آباد (سرچشمه هاي كارون)مي باشد قرار دارد. وجود  چشمه قنات هاي دامن كوههاي شمالي(بنه وارها) قناته اي تاريخي مورحمزه ، سرمور ، خيريه ، خان و... ، سيستم آبرساني تنبوشه( لوله هاي سفالي) در محوطه هاي مسكوني و آثار تاريخي كهن  همچنين  وجود سه بردگوري چشمه بيد ، بردگوري چشمه بردگوري و بردگوري تِلِ پير  كه در جنب شاهزاده عزيز ( در محل قبرستان تاريخي شهر قرار داشت و ازبين رفت) نشان از موقعيت خاص آن در ادوار مختلف را دارد كه اهميت آن بيشتر  بخاطر موقعيت جغرافيايي خاص آن ازجمله كوههاي سر به فلك كشيده ، دره ها و تنگه هاي عميق ، عبور و تلاقي دو جاده اصلي و تاريخي يعني جاده باستاني دزپارت (شوشتر – ايذه – اصفهان) كه با عبور شاخه اصلي (غربي) ازمسيرکاروان سرای شلیل، دوپلان (گورميزه) – اردل -  بهشت آباد به  تنگه دركش وركش (كارونسراي خان اوي) و همچنين ايل راه (شوشتر - شيمبار –  بازفت – اردل - چغاخور)  از آن مي باشد ، كه همچون جزيره اي از سه طرف با دره هايي نسبتاً عميق كه منتهي به رودخانه ها و از طرفي ديگر توسط رشته كوه شمالي سوخته  حراست مي شود و از طريق  سه پل تاريخي دوپلان ، پل ملك و بهشت آباد اين راه ها به اردل  متصل مي شدند. كه مجموع اين عوامل  باعث گرديد تا اردل به عنوان محل تلاقي اين دو راه از اهميت خاصي برخوردار و به تبع از دير باز مورد توجه قرار گيرد.

اردل در دوره هايي از تاريخ :

      براي اولين بار بصورت مكتوب در قرن سوم ابن خرداد  و قدامه ابن جعفر در شرح مسير جاده دزپارت و بعد از آنها در قرن هشتم ابن بطوطه سياح معروف كه در دوره اتابكان لر از سمت مالمير(ايذه) وارد منطقه شد نيز در سفرنامه خود از این منطقه  به نام هاي  اربهشت ، ار؟بهشت ، ارد بهشت ، اردي بهشت ( اردل بهشت آباد) اشاره نمودند. در اسنادی از اتابکان لر در توزیع سهم سادات جزایری و...  نیز با نام پسکوه بختیاری از این منطقه ذکر گردید . در اسناد دوره صفويه ، افشار و زند و قاجار از اين منطقه بنام عمومي پسكوه ، پشتكوه و پشتكوه بختياري ذكر و بر اساس مستندات در دوره افشار و زند كوهمالي اين منطقه بر عهده علي صالح خان (بيگ) يكي از سرداران بختياري سپاه نادر بوده است.

    در دوره صفويه و در راستاي سياست  انكسار اقوام  و به دليل مقاومت و سركشي  مردمان اين منطقه جهت جلوگيري از تهديد پايتخت (اصفهان ) توسط بختياريها برخي طوايف اين منطقه  به  نقاط ديگركوچانده شده اند(از جمله شیرانی ها به اصفهان و...) و  منطقه پشتكوه بختياري حد فاصل سبزكوه ، كلار تا ابتداي بازفت به طور نسبی از جمعیت عشایر بومی آن خالی گردید ... بنابر نظر برخي از محققين در اين مقطع زماني ، اردل جهت حفاظت از جاده تاریخی دزپارت که خوزستان را به فلات مرکزی از مسیر ایذه ، پل مروارید ( ساخته شده توسط صفویه) شلیل ، مشایخ ( پل باستانی دوپلان) ، اردل ، (گدار و پل بهشت آباد)  ، تنگه درکش ورکش به گردنه رخ  وصل می کرد به عنوان  مركز آموزش و استقرار قسمتي از قشون سپاه صفوي  گردید . در این دوره منطقه عمومی پشتکوه به دلایلی  مستقل از مناطق دیگر بختیاری تحت حاکمیت اصفهان قرار گرفت.

    ... در اواخر حكومت صفوي مجدداً  تعدادي از ساكنان اصلي( طوايف بختياري) به مرور وارد منطقه شدند  و به طرق مختلف مناطق و مراتع  را تصاحب كرده اند.

     ...در زمان افشار و به خاطر سركشي بختياري ها و جهت جلوگيري از قيام و اتحاد مجدد آنان ، تعداد150 روستا(بنه وار) از اين منطقه و بازفت  ويران و تعدادي از ساكنان توسط او به همراه ديگر طوايف بختياري مناطق ديگر  به جاهاي دور دست كوچانده و يا با سپاه او همراه شدند. عده اي از آنان بعدها به منطقه(ايل ) خود مراجعه  و برخي براي هميشه در مناطق ديگر ماندگار شدند.

    ... در زمان زند تعداد زيادي از بختياريها كه در سپاه نادر بودند .به همراه قشون بختياري به اصفهان و تعدادي به موطن خود مراجعت كردند . اگر چه كريم خان نيز جهت كاستن از قدرت آنان عده اي ديگر از بختياري ها را به فارس و ديگر جاها كوچاند. بعد  از شكست زندیه  و جهت در امان ماندن بختياري ها  از تعرضات قاجار و اداي ديني كه نسبت بدان ها مي شد تعدادي از آنان كه تحت نظر یا و جز ملازمان وی  بودند ،  بدستور برادرش به موطن خود  بازگشتند . آنچه در اسناد معتبر آمده است اينكه  علي صالح خان بختياري از خوانين هفت لنگ ( باب دوركي)  كوهمال (حاکم) پشتكوه بختياري عهد افشار، با احكامي در دوره زند نيز كوهمالي اين منطقه را بر عهده داشت. عده اي مدفن او را سرپير دشتك (حليمه خاتون) مي دانند.

      اردل در دوره قاجار مركز حكمراني خوانين بختياري گرديد. در اين محدوده زماني اردل مركز حكومت سردسيري بختياري و بازار فصلي و مركز خريد و فروش و تبادل كالا و فرآورده ها و دستبافته هاي منطقه ، في مابين ساكنان و عشاير با پيشه وران اصفهاني بوده است. قلعه ، حمام ، باغ ، کاروانسرا و تكيه ايلخاني ، برجهاي نگهباني و... از بناهاي اين دوره مي باشند. در زمان امام قلي خان حاج ايلخاني  كه به گواه تاريخ انساني  سليم النفس و معتدل الخلق و خوشفكر بود. با ايجاد كارگاه قالي بافي (قالي خانه) با بيش از 50 دستگاه دار قالي در ضلع غربي باغ خان بازار فرش بختياري را رونق بخشيد.اين فرش ها توسط زنان و دختران اين ديار بافته و در اصفهان به فروش مي رفتند. همچنين او در خصوص رواج و ترويج اعتقادات و پاسخگويي به مسائل شرعي مردم يكي از معممين حوزوي  (حاجی آخوندامید) را راغب به حضور در اردل نمود. از دیگر اقدامات حاج ایلخانی اهتمام به  بر پايي مكتب خانه و سواد آموزي است . از مکتب خانه داران معروف می توان از ملاسید صادق ،سید علی عسگر و ملا الرضا انصاری را نام برد . از اقصی نقاط دور و نزدیک مناطق بختیاری بویژه فرزندان صاحب منصبین و خوانین در آن به سواد آموزی می پرداختند.  . در اين دوره مراسم عزاداري حسيني و تعزيه خواني به شیوه رایج فعلی رواج پيدا نمود. كتب و ادعيه هاو متون دست نويس زيادي از اين دوره در دست مي باشد. یکی از شخصیت های برجسته حوزوی دوره قاجار حاجی آخوند سرمازه ای  یکی از شاگردان ملاهادی سبزواری است که در آن دوره اقدام به احداث مسجد در منطقه میانکوه نمود و دارای کتابخانه معروفی بوده است ... مردم اين منطقه در بزرگترين تحول تاريخ ايران يعني نهضت مشروطه نقش بسزايي داشته اند و در فتح تهران با قشون بختياري همراه بودند . ازجمله ملا نورمحمدرئيسي اردلی عکاشه،آفتح ا... ، آمهدی آکلبعلی والی پور عکاشه ،کربلایی حسین اسدی ، ملاخانی مرتضوی ، ملافیض ا... ظفری ، آ(كاكا) فرهاد بابادي عكاشه  ،آ علی صالح کیشخالی ، ملاخانجان  نامدار پور و کربلایی اسفندیار رئیسی ناغانی ، کربلایی میرزاقلی ومشهدی عباسقلی نوریزاده باجگیرانی و ... را می توان نام برد. 

     در دوره پهلوي اول به علل سياسي خاص حكومت وقت و سركشي حكام محلي و استقرار تيپ نظامي جهت خلع سلاح عشایر و بعد از آن نیز به واسطه قیام ابوالقاسم خان بر علیه دولت مرکزی ، اردل از رونق اجتماعي و سياسي پیشین افتاد  و با تغييراتي همه جانبه اي كه در سيستم اداري و سياسي و اجتماعي و فرهنگي كشور در اين دوره بوجود آمد . اردل در تقسيمات سياسي كشوري به عنوان  بخشی از ولايت اصفهان  قرار گرفت . در اين زمان بود كه  اولين سري سرباز بگيري براي ارتش نوين و اولين سيستم صدور سجلي (ثبت احوال) و آبله کوبی (واکسیناسیون) واولين  دادگاه سیار در مناطق بختياري از اردل شروع شد.

اردل از منظر سیاحان

    سياحان اروپايي زيادي از اين منطقه ديدن و درباره آن مطالبي نوشته اند. از آن جمله لرد كرزن انگليسي  كه ضمن توصيف خصوصيات امامقلي خان حاج ايلخاني ميگويد : مقر آنها در آردل در جنوب شرقي كوههاي بختياري است. كه 6000 پا از سطح دريا ارتفاع و داراي عمارت وقلعه اي دو طبقه با برجي مستحكم است ... و در ادامه مسافت جاده هاي جنوبي به اصفهان مسير جاده ديلم ، بهبهان ، اردل و اصفهان را مورد بحث قرار ميدهد... از ديگر سياحان مي توان از هنري بلوس لينج شريك كمپاني لينچ ، خانم ايزابلا بيشوب ، سرآرنولد ويلسون و... را نام برد كه هر كدام با ذكر مختصات جغرافيايي ، اجتماعي و سياسي و اقتصادي اردل پرداخته اند.

    مردم اين شهرستان شيعه اثني عشري و وابسته به طوايف مختلف بختياري هستند كه در مقاطعي از زمان و به مرور از زندگي ايلياتي دست كشيده و يكجانشين شده اند. اين شهرستان از گذشته هاي دور يكي از محال بختياري و از مراكز سردسيري  و اسكان عشاير هفت لنگ بختياري دورکی باب و دینارانی  بوده و هم اكنون نيز محل ييلاق  قسمتي از عشاير كوچرو ايل هفت لنگ بختیاری است.   

منابع و ماخذ :

.................................................................................................................

-       سازمان اداري حكومت صفوي – ولاديمير مينورسكي (تذكره الملوك)- ترجمه مسعود رجب نيا

-        از بيستون تا زردكوه – ايزابلا بيشوب – ترجمه مهراب اميري

-   ايران و قضيه ايران – جرج نانتيل كرزن – ترجمه غلامعلي وحيد مازندراني

-   فرهنگ واژگان بختياري – سيدعلي صالحي

-    تاريخ سياسي اقتصادي جنوب غربي ايران – سرآرنولد ويلسون – ترجمه حسين سعادت نوري

-    از لرستان تا بختياري – هنري بلوچ لينچ –  ترجمه مهراب اميري

-   سيري در قلمرو بختياري و عشاير بومي خوزستان – مهراب اميري

-    مسالك وممالك – ابن خرداد – ترجمه سعيد خاكرند

-    سفرنامه ابن بطوطه – ابن بطوطه – ترجمه محمدعلي موحد

-   اردل در سفرنامه ها - فصلنامه بام ايران – شماره 9 – بهار 1380 – خدابخش  قرباني

-  راههاي باستاني و تاريخي –  داريوش فتوحي

-   پژمان نامه (2و1) – حسین پژمان به روایت دیگران – اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چ وب

-  سایت باستانشناسی  اندیشه  -  دکتر صدیقی

-  بررسی گویش شهرستان اردل از دیدزبان شناسی تاریخی – غلام حسن آتش آب پرور -  1390

-  سیمای میراث فرهنگی چهارمحال و بختیاری -  مدیریت قلاع تاریخی استان – زمستان 85

- تاریخ و فرهنگ چهارمحال و بختیاری - سید کریم نیکزاد حسینی دهکردی

-گردآورنده ی مطالب فیض ا... طاهری اردلی

- و...

جاذبه های دیدنی شهرستان اردل :

آثار تاریخی و  باستانی :

جاده باستانی دزپارت –  بردگوری ها  (قبل از اسلام)  مسیر اردل تا  دشتک  ، دیناران و میانکوه

پلهای دوپلان ، بهشت آباد ، پل ملک

کارونسرای شلیل–  – شیر سنگیها

سنگ نوشته پل مروارید

تپه ایلامی بهشت آباد

و...

جاذبه های سیاحتی و زیارتی :

بقاع و امامزادگان حلیمه خاتون سرپیر دشتک – شاه البرز آلیکوه  - شاهزاده عزیز اردل -  امامزاده شهید محمد سرخون –  امامزاده جعفر هلوسعد

تفرجگاهها :

 چشمه مولا آلیکوه – چشمه سرداب رستم آباد -  منطقه جنگلی و چشمه ساران  و مزارع پرورش ماهی منطقه چهاربنیچه و دیناران - حاشیه رودخانه کارون –  پارک جنگلی شیاسی – چشمه سرخون – چشمه باغ رستم دره گرم دشتک ، آبشار لندی – آبشار زردلیمه  ، آبگیرسد کارون چهار (کوه و جنگل و آب) و ... ساحل رودخانه  رستم آباد ، بهشت آباد ، کاج ، دوپلان ، منطقه جنگلی هفت پیران ، بالد و کاوند

روستاهای گردشگری و دیدنی سرپیر دشتک ، کری و آبسرده چهاربنیچه ، بالد و کاوند ، روستای تاریخی بهشت آباد ، کاج

آثار معنوی ، فرهنگی :

آیین ، آداب و سنن زندگی  روستایی ، عشایری  ، زبان و گویش لری بختیاری-  موسیقی محلی ، عروسی ، رقص چوب بازی و دستمال بازی ، پوشاک رنگارنگ زنان ، پوشاک مردان و...

سوغات :

صنایع دستی روستایی و عشایری  : قالی – گلیم – گبه –  شیردنگ و ...  

فرآورده های لبنی  : کشک –  قارا - روغن حیوانی  و...

محصولات کشاورزی :  گردو –  بادام – کشمش ، عسل و...

در باره شهرستان اردل بهتر بدانیم :

- بیشترین خط ساحلی رودخانه ای ایران در شهرستان اردل قرار دارد.

-  اولین فرصت سرمایه گذاری در شهرستان اردل آب است.

- قطب اول تولید و پایتخت ماهی قزل آلای کشور شهرستان اردل است.

- میعادگاه هرساله شاعران لر زبان سراسر کشور در جشنواره شعر تمدار بیت و پایتخت شعر لری است.

- شهرستان اردل دومین شهرستان عشایری استان است.

-اگر نیاز به خرید گوشت تازه (بره ، بزغاله و گوساله )دارید، حتماً به شهر کاج سری بزنید.

-اگر نیاز به ماهی قزل آلای تازه دارید از هر جهت و درهر جاده  و هر روستا و حواشیح رودخانه و چشمه ساران اقصی نقاط شهرستان که وارد شدید حتماً به مزارع پرورش ماهی خواهید رسید.

-بهترین فصل گردشگری در این شهرستان از اواخر فروردین تا اوایل خرداد است.

-اگر علاقمند به جامعه روستایی و مناطق دیدنی هستید مسیر بهشت آباد تا دشتک  و شیخ محمود تا دیناران  و منطقه میانکوه را انتخاب کنید.

-اگر علاقمند به طبیعت بکر هستید ،سری به مناطق جنگلی هفت پیران ، بالد تا کاوند (در بخش مرکزی ) و مسیر مشایخ تا منطقه عمومی میانکوه بزنید.

شعری به زبان لری(بختیاری)

ای به قربون تو بی عقشِ تو جون سی چنُمه

از کفِ پاتِ نبوسم مودهون سی سی چنُمه

مو نُمهنُم تو بِمهنی که موخارم تو گلی

جون تونی أر تو نبوی وام دیه جون سی چنُمه

إر نگُم دردِتِ چینام که تو امید مونی

سیچه کَرکَر بکنم واکَس و زون سی چنُمه

أر تو شُل شُل نکنی وا کد و بالا مِنِ مال

بِهلُمی کُه بِگِرُم مال و بهون سی چنُمه

مچد إیروم که دعا وُر دل و جون تو کُنُم

ارنه سجاده و و تسبیح و قُرون سی چنُمه

به زمین و به زمون جا نَگِرِهدُم چه کنم

بی گل ری تو زمین سیچه زمون سی چنُمه

زنده یاد حسین پژمان بختیاری

شاعر ، نویسنده ، مترجم و محقق معاصر

شاعری از دیار دشتک بختیاری

10642 بازدید
رای دادن به این مورد
(1 رای)
منتشر شده در معرفی اردل
کد خبر: 306
برچسب زدن
مجموعه های بیشتر: « مشخصات جغرافیایی

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

آخرین ویژه

اطلاعات تماس

تلفن : 03834342021

فاکس :03834342493

ایمیل:Info@ardal-sh.ir  

نشانی :چهارمحال و بختیاری - شهرستان اردل - خیابان شهرداری

حالت های رنگی